MTV İçin İndirim Bekleyenlere Kötü Haber!

MTV ödeyeceklere kritik bir uyarı yapıldı. MTV için yeniden değerleme oranında bir indirim bekleyen vatandaşlar beklediği oranda bir indirimle karşılaşmayabilir.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranında bir indirim beklenmemesi gerektiğini belirterek, sosyal medyadan bir hatırlatmada bulundu.

“BÜTÇENİZİ ONA GÖRE AYARLAYIN”

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Bingöl, şunları söyledi:

“2024 merkezi yönetim bütçesine baktığımızda maalesef MTV’de daha önceki yıl ve bu yıl olduğu gibi Cumhurbaşkanının bir indirim yetkisi kullanmayacağı kanaatine varıyoruz. Yani önümüzdeki yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi için uygulanacak yeniden değerleme oranında (%58,46) bir indirim beklemeyiniz, bütçesinizi şimdiden ona göre ayarlayınız!”

YENİDEN DEĞERLEME ORANI: % 58,46 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğde “Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmi Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir. Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2023 yılı için % 58,46 (elli sekiz virgül kırk altı) olarak tespit edilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

Vergi Usul Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanının, vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını yüzde 50’ye kadar azaltma ve yüzde 50’ye kadar artırma yetkisi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x