Israil’li milyarderin gemisi ele geçirildi

İsrail İran krizinde yeni bir gerilimin fitili ateşlendi. Hürmüz Boğazı yakınında İran Deniz Kuvvetleri’ne ait bir helikopter, İsrailli bir iş insanına ait bir gemiye baskın düzenlendi.

İran devlet medyası baskının düzenlendiği geminin İsrail ile bağlantılı olduğunu ve İran sularına geçtiği sırada kuşatıldığını doğruladı.

Ülke medyasında yayınlanan son dakika haberlerinde, İsrailli milyarder Eyel Ofer’e ait olduğu ortaya çıkan Portekiz gemisi MSC ARIES’e operasyon düzenleyen İran Devrim Muhafızları’nın görüntüsü paylaşıldı.

Söz konusu helikopterin, geçmişte başka gemi baskınları da gerçekleştiren İran’ın Devrim Muhafızları tarafından kullanıldığı tespit edildi.

Al Arabiya’nın haberine göre baskının düzenlendiği geminin Londra merkezli Zodiac Maritime’a bağlı bir konteyner gemisi olan Portekiz bayraklı MSC Aries olduğu belirlendi.

Zodiac Maritime’ın, İsrailli milyarder Eyal Ofer‘in sahibi olduğu Zodiac Grubu’nun bir parçası olduğu belirtildi.

İSRAİL DOĞRULADI

İsrail, İran Devrim Muhafızlarının bugün MSC Aries adlı kargo gemisine Hürmüz Boğazı‘nda baskın düzenlediğini doğruladı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz açıklamasında “İran Devrim Muhafızları, İsrail’in mülkiyetinde olduğunu iddia ettiği bir AB üyesine ait Portekizli sivil kargo gemisine el koydu” dedi. İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) kurumu bugün bir uyarı yayınlayarak “Geminin bölgesel yetkililer tarafından ele geçirildiği bildirildi” açıklamasını yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x