Doğu Anadolu’nun En Büyük Tefecisi Öldürülmüştü: ‘İmam Nikahlı’ Eşe Beraat

Van’ın en zenginlerinden Mehmet Mahsun İleri Temmuz 2022’de Van’da öldürüldü. İleri’nin öldürülmesi basına iki aile arasındaki kavga olarak servis edildi. Ancak olay böyle değildi. Yürütülen soruşturma kapsamında AKP üyesi olan Erdal Hükenek isimli şahıs cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınıp, tutuklandı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede ise tek sanık olarak yer aldı. İleri bir cinayete kurban gitmişti. Arkasında ise milyon dolarlık bir servet bırakmıştı. İleri’nin “imam nikahlı eşi” Nehir ile bu mirasın peşine düştü. Mehmet Mahsun İleri’den iki tane müşterek çocuğu bulunan Nehir İleri İstanbul’un en ünlü avukatlarından birine başvurarak geriye kalan mirastan pay almak istedi. Mirasa ilişkin çeşitli davalar açıldı.

OTEL KAYITLARI DOSYAYA GİRDİ

Ancak süreç böyle ilerlerken imam nikahlı eş Nehir İleri, Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla Antalya’da gözaltına alındı. Savcılık, Erdal Hükenek’in kendisi adına aldığı hattı Nehir İleri’ye verdiğini ve İleri’nin bu hattı kullandığını tespit etti. Öte yandan Erdal Hükenek’in 14 Aralık 2021 tarihinde ve sonrasında Antalya’da bir otelde Nehir İleri ile defalarca kez aynı odaya girdiklerini iddia edildi. Öte yandan Mehmet Mahsun İleri öldürülmeden önceki gün dahi Erdal Hükenek tarafından tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olmuştu. Hükenek o olaya ilişkin verdiği ifadesinde, “Eşiyle aramda bir şey olduğunu düşünüp kıskançlık yapıyor” ifadelerini kullanmıştı.

‘OTELİN CEVABI GELMEDEN DOSYA AÇILDI’

Nehir İleri’nin dosyası eşini öldüren Erdal Hükenek ile birleştirildi. İleri Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıktı ve hakkındaki tüm suçlamaları reddetti. İleri’nin avukatı ise Antalya’daki otele giriş çıkış kayıtlarına dikkat çekerek, “Müvekkilime Emniyet sorgusu sırasında otel kayıtları sorulunca hemen harekete geçerek bu hususun araştırılmasını istedim. Asayiş Şube Müdürlüğüne bir yazı yazılıyor bizim konu ile ilgili. Müvekkil ısrarla diyor ki, ‘ben o otelde bahsedilen kişi ile kalmadım.’ Savcılık bu yazıyı yazıyor ve ‘ayrıntılı şekilde şu tarihlerde şu saatlerde otelde kalıp kalmadığı kimlik bilgileri de dikkate alınarak araştırılıp bildirilsin’ diyor. Ancak bu yazı cevabı gelmeden savcılık acele ediyor ve huzurdaki davayı açıyor. Bu yazı cevabı gelseydi müvekkil hakkında takipsizlik kararı verilebilirdi. Biz bu yazı cevabını mahkemenize arz ediyorum. Müvekkile atfedilen hayasız yaşam iddiasını aynen iade ediyorum. Var ise bunun ortaya çıkması için elimizden gelen gayreti gösterdiğimizi ve bu müzekkere cevabının dosyaya intikal edilmediğini sayın mahkemenin dikkatine sunuyorum” dedi.

Mahkeme heyeti sanık Nehir İleri’nin “Tasarlayarak Öldürme” suçunu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak, mahkumiyetine yeter nitelikte kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi. Sanık Erdal Hükenek ise “Kasten adam öldürme” suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x