Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Esad Yıllar Sonra Aynı Karede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki heyet ile birlikte Suudi Arabistan’da düzenlenen olağanüstü İslam Zirvesi’ne katıldı. Erdoğan’ın da dahil olduğu aile fotoğrafından Suriye Devlet Başkanı Başer Esad da yer aldı.

Zirvede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

Toplantının açılışı öncesinde çektirilen liderler fotoğrafında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Başer Esad yer aldı. İkili en son 2011 yılında telefonda görüşmüştü.

Erdoğan ayrıca, fotoğraf çekimi sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile de ayak üstü sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada Filistin’de soykırım yapan İsrail’e tepki gösterdi.

“Hastane koridorlarında masum bedenleri sıra sıra dizilen çocuklar, sevip koklayamadıkları evlatlarına sarılarak can veren analar, enkaz yığınına dönen binalarda elleriyle aile fertlerini arayan babalar hasılı doğrudan sivilleri hedef alan saldırılarda yitip giden hayatlar tam 36 gündür süregiden vahşetin birer şahididir.”

“İsrail yönetimi bir çoğumuzun doğru bulmadığı 7 Ekim hadisesinin intikamını Gazzeli bebeklerden, Filistinli masum çocuklar ve kadınlardan çıkarmaktadır.”

“İnsan hak ve hürriyetlerini dilinden düşürmeyen Batılı ülkelerin Filistin’de süregiden katliamlar karşısında sessizliğe bürünmeleri utanç vericidir. Gazze’de 12 bine yakın insan ölmüş, Gazze’nin neredeyse tamamı yıkılmış ama bu ülkeler İsrail’e ateşkes çağrısı dahi yapmıyor, yapamıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x